Ludzie listy piszą, a MKS jedzie dalej

Zdjęcie nadesłane przez mieszkańców Zabrza
- REKLAMA -
Otrzymaliśmy dziś informację od Urzędu Miasta Rzeszowa o kolejnym społecznym głosie w sprawie stanu autobusów poruszających się po rzeszowskich drogach. Tym razem chodzi o stan i wygląd autobusów Międzygminnej Komunikacji Samochodowej (MKS), których właścicielem jest Związek Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa.
List nadesłany przez mieszkańców Zabrza

Jak podaje Urząd Miasta, przebywający w Rzeszowie turyści przesłali na ręce Prezydenta Tadeusza Ferenca list, w którym chwalą ogólny stan Rzeszowa, ale wyrażają też swoje rozczarowanie stanem autobusu, który mieli okazje spotkać na swej drodze. Nieobeznani w rzeszowskich realiach turyści myśleli, że wszystkie autobusy poruszające się po Rzeszowie są własnością Miasta Rzeszowa.

 

List Prezydenta Rzeszowa

Prezydent Tadeusz Ferenc postanowił wyprowadzić zabrzańskich turystów z błędu, ponadto postanowił połajać ZG PKS, wysyłając do prezesa Klimczaka list, w którym wyraził swoje niezadowolenie wobec stanu pojazdów MKS. Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby spółka zarządzająca MKS nadal miała problemy z uruchomieniem stojących od roku na placu 54 nowych pojazdów.

Tymczasem, jak mówi Dominik Bąk, Przewodniczący Zarządu Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji, Związek Gmin Podkarpacka Komunikacja Samochodowa uporał się wreszcie z przetargiem na obsługę autobusów MKS. – Od poniedziałku 54 autobusy sukcesywnie ruszają na trasy. Przetarg na operatora wygrał PKS Leżajsk, podwykonawcą jest PKS Rzeszów. Ufam, że będzie już tylko lepiej – cieszy się Dominik Bąk.

I my cieszymy się, że wreszcie nowe pojazdy MKS ruszają na trasę. Dziwi nas jednak to, że fakt rozpoczęcia ich eksploracji nie został przesłany do wiadomości naszej redakcji. Jest to przecież wydarzenie niezwykle wyczekiwane przez mieszkańców i naszym zdaniem warto, aby PKS się tym chwalił. Zapytaliśmy o tą sprawę Sławomira Poradę, który jest członkiem zarządu Związku Gmin PKS. – Wszelkie dane o naszej działalności, w tym o rozstrzygnięciu przetargu znajdują się w BIP – informuje Porada.

Sławomir Porada potwierdził, że nowe autobusy od poniedziałku pojawiają się na trasach przebiegających przez gminy Związku Gmin PKS. – Umowa została podpisana 14 października. Operator ma 60 dni na uruchomienie wszystkich linii. Zgodnie z warunkami przetargu operator musi też uruchomić dodatkowo 30 własnych pojazdów, które normę emisji spalin mają mieć nie niższą niż Euro 3. – Mamy 54 nowe autobusy z silnikami diesla z normą emisji spalin Euro 6. Wśród nich jest 39 autobusów marki Iveco oraz 15 autobusów Autosanu o długości 12 metrów – podkreśla Porada.

- REKLAMA -