Odmulanie zalewu w Rzeszowie. Na miejscu jest pierwsza maszyna!

- REKLAMA -
Watermaster, pierwsza maszyna, za pomocą której będzie możliwe odmulanie rzeszowskiego zalewu, dotarła już do Rzeszowa. Urządzenie to będzie usuwało trzcinowiska.

Na rzeszowski zalew dotarła pierwsza maszyna, która będzie prowadzić prace odmuleniowe. Watermaster, to 18-to tonowe wielofunkcyjne urządzenie pływające. Jego zadaniem jest usunięcie trzcinowisk ze strefy przybrzeżnej. Maszyna ta posiada zdolność poruszania się nawet w bardzo płytkiej wodzie i chodzenia po lądzie, dzięki unikalnym szczudłom.

Montaż watermastera trwał kilka godzin. Następnie sprzęt został zwodowany. Z uwagi na gabaryty watermaster został przewieziony do Rzeszowa na dwóch przyczepach i złożony już na miejscu przy pomocy dźwigu.

W najbliższym tygodniu na zbiornik zostaną dostarczone kolejne maszyny. Nad zalew dotrze pogłębiarka ssąca (refuler), której zadaniem będzie wydobycie 0,5 mln m3 namułów. Sukcesywnie będą transportowane również kolejne maszyny: dwie barki wraz z kutrem do transportowania usuwanego trzcinowiska oraz rurociągi tłoczne wraz z pływakami o łącznej długości ponad 1,2 kilometra.

 

 

- REKLAMA -