[Zapowiedź] Konferencja „Zło dobrem zwyciężaj – tak żyłem bł. Jerzy”

Popiełuszko, Solidarność
Materiał Organizatora
- REKLAMA -
Region Rzeszowski NSZZ „Solidarność” w 35 rocznicę zamordowania kapelana „Solidarności” organizuje konferencję „Zło dobrem zwyciężaj – tak żyłem bł. Jerzy”. Wydarzenie, które odbędzie się 18 października 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim ma na celu ukazanie przez prelegentów tła historycznego życia i działalności bł. Jerzego Popiełuszki. 

Prelegentami będą:

  • prof. dr hab. Wojciech Polak (UMK) – Wątpliwości dotyczące  okoliczności śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
  • prof. dr hab. Grzegorz Ostasz (PRz) – Wokół publikacji O solidarności z wielkiej i małej litery pisanej.
  • ks. dr hab. Piotr Steczkowski, prof. UR – Ks. Jerzy Popiełuszko jako duszpasterz ludzi pracy.
  • dr hab. Mariusz Krzysztofiński (IPN O/Rzeszów) – Świadectwo abp. Ignacego Tokarczuka o męczeństwie bł. księdza Jerzego Popiełuszki.
  • Zbigniew Branach – kulisy publikacji “Zlecenie na Popiełuszkę”. Książkę będzie można nabyć w cenie 35 zł wraz z dedykacją autora.

Konferencja poprzedzona będzie mszą św., która odprawiona zostanie o godz. 8.00 w kościele oo. Saletynów w Rzeszowie z udziałem pocztów sztandarowych NSZZ “Solidarność”.

Imprezami towarzyszącymi będą:

  • Wystawa IPN o ks. Jerzym w holu Urzędu Marszałkowskiego
  • Prezentacja NSZZ “Solidarność” o miejscach pamięci bł. Jerzego
  • Konkurs wojewódzki Zło dobrem zwyciężaj – Tak żyłem – wręczenie nagród przez NSZZ “Solidarność” Oświaty i Wychowania w Rzeszowie, organizatora konkursu.

– Celem konkursu było poznawanie historii najnowszej i jej bohaterów, zapoznanie z sylwetką bł. Jerzego Popiełuszki, budowanie dumy narodowej oraz integrowanie środowiska nauczycielskiego wokół wartości uniwersalnych – prawda, piękno, dobro. Konkurs przeznaczony był dla uczniów klas 6-8 szkoły podstawowej i szkół średnich – mówi Monika Lubowicz z biura Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”.

Kurier Rzeszowski objął patronat medialny nad tym wydarzeniem. W imieniu Organizatorów serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji wszystkich tych, których pasjonuje postać błogosławionego księdza Jerzego.

Popiełuszko, Solidarność
Materiał Organizatora

 

- REKLAMA -