Festiwal Piosenki Harcerskiej „Krajka” już po raz trzeci odbył się w Rzeszowie!

ZHR, Krajka, ZHP
Fot. Bartłomiej Skopek
- REKLAMA -
W ostatnią sobotę września, na rzeszowskim rynku odbyło się spotkanie harcerzy dwóch bratnich organizacji – Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz Związku Harcerstwa Polskiego.

Harcerze mieli okazję zmierzyć się z niełatwym zadaniem, jakim jest przedstawienie piosenek znanych i śpiewanych u nich w środowiskach. Każdy zespół chcący dać popis swoich umiejętności, musiał przygotować się w trzech kategoriach: piosenki harcerskiej, piosenki turystycznej oraz szanty/piosenki morskiej. Uczestnicy dostali swoje „5 minut” na zaprezentowanie swojego talentu na scenie rzeszowskiego rynku. Musimy przyznać, że poziom był wysoki, a drużyny oraz zastępy występujące świetnie przygotowane – wyposażone we własne gitary, bębny, grzechotki, a niektórzy nawet w trąbki! Zdarzyły się nawet wykonania autorskich piosenek, które wykonawcy sami napisali – zarówno tekst jak i melodię.


Na scenie zaprezentowały się zarówno harcerki jak i harcerze całymi drużynami, jak i tylko kadrami, a i nie zabrakło nawet zespołu w skład którego wchodzili Komendantka Chorągwi Podkarpackiej Harcerek ZHR oraz Komendant Chorągwi Podkarpackiej Harcerzy ZHR z przyjaciółmi i dziećmi! Osobnej punktacji podlegały zespoły zuchowe oraz harcerskie jak i były wyróżnione dwie kategorie: według ocen niezależnego jury oraz według oceny publiczności, która mogła oddać swój głos poprzez ankietę online!
Było o co walczyć, bo nagrodą, poza dyplomem, były takie rzeczy jak instrumenty muzyczne, czy sprzęt turystyczny, które jednostki harcerskie używają w śródrocznej pracy! Do każdego uczestnika trafiał również przewodnik po Rzeszowie, a wszystko mieściło się w torbach z oficjalnym logo Festiwalu Piosenki Harcerskiej „Krajka”! 

Festiwal jest próbą zachęcenia młodzieży do spędzania wolnego czasu w sposób kreatywny, twórczy, rozwijający umiejętność pracy zespołowej. W związku z tym, że przygotowywany jest przez młodzież (działającą pod okiem opiekunów – doświadczonych instruktorów harcerskich) ukazuje swoim rówieśnikom jak wiele można zrobić, gdy tylko podejmie się wyzwanie. Stosując tzw. zasadę wzajemności oddziaływań oraz przykładu własnego mamy nadzieję zainspirować do działania. Jest to również pole do doświadczenia zdrowej rywalizacji pomiędzy zgłoszonymi jednostkami. Dużą wartością jaką niesie ze sobą festiwal jest możliwość integracji młodzieży i wymiany doświadczeń. Jak co roku zakładana jest w trzech płaszczyznach: 1 – „wewnętrzna” poprzez wspólne przygotowanie grup do festiwalu, 2 – „zewnętrzna” poprzez spotkanie z innymi jednostkami w trakcie wydarzenia, 3 – między organizacjami, ponieważ zaproszenie do udziału kierowane jest do wszystkich organizacji harcerskich z województwa podkarpackiego.


Organizatorami przedsięwzięcia były harcerki z II Sędziszowskiej Drużyny Harcerzy „Drzewo” im. Barbary Kasechube ZHR, a całe wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa.  Z tego tytułu zostały również ufundowane na rzecz festiwalu materiały promocyjne Rzeszowa: przewodniki i plecaki.


Projekt był również dofinansowany ze środków Kuratorium Oświaty w Rzeszowie,  a obsługę zapewniła Estrada Rzeszowska.


Przy organizacji pomógł również Szczep Niezłomnych ZHP,  a nocleg po emocjonującym dniu zapewniły Siostry Prezentki. 

Tekst pwd. Bartłomiej Skopek HO

- REKLAMA -