#HatTrickKaczyńskiego. Podkarpaccy posłowie PiS przedstawili założenia programu na kolejną kadencję

Krystyna Wróblewska
Fot. Łukasz Kotulak
- REKLAMA -
Krystyna Wróblewska i Andrzej Szlachta – posłowie Prawa i Sprawiedliwości z Podkarpacia przedstawili w Rzeszowie założenia programu wyborczego na kolejną kadencję. #HatTrickKaczyńskiego zawiera m.in. o wyższą płacę minimalną, wyrównanie dopłat dla rolników oraz 13. i 14. emeryturę.

Finansowanie dotychczasowych programów socjalnych takich jak np. 500+ jest niezagrożone – powiedziała na konferencji prasowej poseł Krystyna Wróblewska. Zaznaczyła, że to komentarz do pojawiających się zarzutów opozycji dotyczących obecnych i planowanych do 2023 r., wydatków państwa.

W #HatTrick’u Kaczyńskiego są hasła takie jak “równość praw, możliwości, szans“. Jednak “rodzina ma fundamentalne znaczenie dla ciągłości pokoleń. Rodzina to kobieta, mężczyzna w stałym związku i ich dzieci. Tak ma w Polsce zostać.” Aby umocnić rodzinę prezes PiS stawia na ochronę życia, rozumiana jako “ochrona przed eutanazją, aborcją na życzenie – całą ideologią, która dzisiaj podważa wartość ludzkiego życia“. Zdaniem Jarosława Kaczyńskiego “chrześcijaństwo to cześć tożsamości narodowej. Poza kościołem jest nihilizm. Ten nihilizm odrzucamy, bo on niczego nie buduje. Kościół jest głosicielem jedynego, powszechnie znanego w Polsce systemu wartości.

Posłanka Wróblewska zaznaczyła, że w kwestiach społecznych #Hattrick Kaczyńskiego zakłada podniesienie od 2020 roku płacy minimalnej 2 600 zł brutto (wcześniejsza propozycja to 2450zł) oraz dalsze podwyżki aż do 4 000 zł do końca 2023 roku. Po drugie wyrównanie dopłat dla rolników do poziomu obowiązującego w zachodnich państwach Unii Europejskiej. A także podwójna trzynasta emerytura w 2021 roku.

Parlamentarzyści PiS nie potrafili dokładnie określić ile będą kosztować te propozycje. Ale jak zapewniał poseł Andrzej Szlachta – szef sejmowej komisji finansów – w budżecie znajdą się na nie pieniądze. Wpływ na wzrost płacy minimalnej mają rekordowe wpływy z podatku VAT. Jak mówił poseł Andrzej Szlachta, w tym roku powinny być o 5 mld zł wyższe niż zakładano i osiągnąć 185 mld zł. W przyszłym mają przekroczyć 200 mld zł.

Szef sejmowej komisji finansów poseł Andrzej Szlachta wskazywał na dodatkowe, bezpośrednie korzyści dla regionu wynikające z przygotowanego programu wyborczego, to m.in. wpisanie południowej obwodnicy Rzeszowa w sieć planowanych 100 obwodnic w Polsce oraz uczynienie z lotniska w Jasionce portu stowarzyszonego z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

- REKLAMA -