Co zrobić, by zrozumieć, jak wygląda dzień niepełnosprawnego dziecka? Wczuć się w jego rolę!

Fot. Fundacja Potrafię Pomóc
Fot. Fundacja Potrafię Pomóc
- REKLAMA -

Już od września ruszyły niezwykłe warsztaty „Wchodzę w rolę”, które organizuje Fundacja „Potrafię Pomóc” z Rzeszowa. W czasie warsztatów przedszkolaki i dzieci z podstawówki – zmierzą się z problemami, które na co dzień pokonują ich niepełnosprawni rówieśnicy, na przykład przemierzą trasę wózkiem inwalidzkim.

Fundacja Potrafię Pomóc
Fot. Fundacja Potrafię Pomóc

Poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego, o kulach, z laską, w czasie gdy opaska zasłania oczy. To kilka zadań, z którymi zmierzą się przedszkolaki i uczniowie podstawówek. Będą też musieli poradzić sobie z komunikacją bez słów oraz wykonywaniem różnych czynności bez użycia jednej ręki lub nogi.

Dla dzieci to nie tylko szansa na dobrą zabawę. Będą się też mogły przekonać, jakie są rodzaje niepełnosprawności i jak wygląda codzienne życie ich rówieśników, na przykład jak kilka schodków lub krawężnik mogą utrudnić, a czasem uniemożliwić zwykłe funkcjonowanie. To także szansa, by najmłodsi oswajali się z obecnością osób niepełnosprawnych w swoim środowisku, co w przyszłości pomoże przełamać bariery we wzajemnym kontakcie.

Pomysłodawcą projektu jest wrocławska Fundacja „Potrafię Pomóc”, którą dwanaście lat temu założyli rodzicie niepełnosprawnych dzieci, by pomagać sobie nawzajem i innym. Dziś pod opieką fundacji znajduje się prawie tysiąc podopiecznych, często dzieci i młodzież z rzadkimi chorobami i z poważnymi wadami wrodzonymi. We Wrocławiu Fundacja „Potrafię Pomóc” prowadzi Ośrodek Rehabilitacyjno-Opiekuńczy dla Wyjątkowych Dzieci, w planach jest otwarcie podobnego ośrodka w Rzeszowie. Pod Wrocławiem rozpoczęły się pracę nad budową Kompleksu „Potrafię Pomóc”, w którym znajdzie się I Dom Samodzielności dla osób dorosłych z Zespołem Pradera – Williego. Fundacja ma status organizacji pożytku publicznego.

Więcej informacji tutaj:

http://www.potrafiepomoc.org.pl

https://www.facebook.com/FundacjaPotrafiePomoc/

https://www.facebook.com/FundacjaPotrafiePomocRzeszow/

Osoby do kontaktu:

Edyta Rucka

tel. +48 606 282 345

Natalia Popek

tel. +48 660 445 180

e-mail: e.rucka@potrafiepomoc.org.pl e-mail: n.popek@potrafiepomoc.org.pl

- REKLAMA -