Wernyhora – zaproszenie na koncert

- REKLAMA -

Zespół Wernyhora w dniu 01.09.2019 zagra koncert pod tytułem “Pieśni pątników i rycerzy” (“Pútnické a rytierske spevy a melódie”) w kościele świętego Marcina w Kapuszanach na Słowacji o godzinie 14:30 (wstęp wolny), a o godz 16:20 odbędzie się drugi występ na zamku do którego powrócili rycerze, również w Kapuszanach.

Wernyhora to zespół pochodzący z Sanoka, grający europejską muzykę średniowieczną (XII-XVII wiek) na dawnych instrumentach. Projekt tworzą: Maciej Harna (lira korbowa, oud  czyli lutnia arabska, bębny obręczowe), Anna Oklejewicz (viella, fidel średniowieczna) i Daria Kosiek (śpiew).

Przedstawiając po krótce artystów i artystki:

Maciej Harna – muzykolog, muzyk multiinstrumentalista (gra w takich zespołach jak: Matragona, KSU,  Wernyhora, grupie storytellingowej, współpracował ponadto m.in. z: KarpaTon (Słowacja), Jahiar-Group (Polska-Iran), Stare Dobre Małżeństwo), nauczyciel dyplomowany Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sanoku i akademicki. Założyciel, lider i kompozytor Orkiestry Jednej Góry Matragona, twórca muzyki teatralnej, propagator liry korbowej i od lat alternatywnych form edukacji artystycznej.

Anna Oklejewicz – absolwentka szkoły muzycznej II stopnia na skrzypcach, nauczycielka gry na skrzypcach w Niepublicznej Szkole Muzycznej I-go stopnia w Lesku, multiinstrumentalistka (gra na takich instrumentach jak: skrzypce, wiolonczela, altowka, fidel średniowieczna, viella średniowieczna, Viola da Gamba, cytra). Doświadczenie muzyczne jest równie bogate jak w przypadku Macieja. Anna udzielała się w takich zespołach jak: Svarga, Krynitza, Lord Wind, Wallachia, Graveland, Intra Spealeum, Munruthel, występuje gościnnie w zespole Matragona, gra w poszerzonym składzie KSU, w zespole Wernyhora, projekcie Perunvit, jak też tworzy własną muzykę pod nazwą Kraina Ziemi.

Daria Kosiek – jak mówi sama o sobie: “Śpiewam od zawsze. 🙂 początkowo były to chóry. Od 2011 roku śpiewam w zespole Widymo. Wykonujemy pieśni Karpat (polskie, ukraińskie, łemkowskie, bojkowskie). Poza tym od roku jestem wokalistką zespołu Kapela na Dobry Dzień. Ostatni projekt w którym brałam udział to LiroFonia. Ponadto próbuję swoich sił w solowych występach. Brałam udział w konkursach wokalnych (KROPA 2019 i Sabałowe Bajania 2019) gdzie zajęłam pierwsze miejsce.”

Nazwa zespołu Wernyhora, kojarzona z legendarną postacią wieszcza-lirnika ukraińskiego związanego z kulturą polską, mówi o zainteresowaniach muzyków zespołu – muzyką dawną, tradycyjną europejską a zwłaszcza tzw. “kresów” wschodnich.

Z całego serca zapraszam te osoby, które mają taką możliwość, do obejrzenia i posłuchania koncertu w Kapuszanach na terenie Słowacji. Zapraszam również do śledzenia informacji na temat kolejnych występów zespołu, mam nadzieję, w bliższych już okolicach. Na pewno będę o nich pisać!

ZAPRASZAM!

- REKLAMA -