Funkcjonariusze podkarpackiej KAS udaremnili przemyt zabytkowej ikony

fot. KAS (1)
fot. KAS
- REKLAMA -

Funkcjonariusze  Służby Celno- Skarbowej (KAS)  podczas kontroli pojazdów na polsko- ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej udaremnili przemyt malowanej na drewnie ikony bizantyjskiej  z wizerunkiem Św. Mikołaja.

Ikonę przewoziła obywatelka Niemiec, która w minioną niedzielę, 25 sierpnia br. przekraczała polsko- ukraińską granicę w Korczowej.

63- letnia kobieta, podróżująca osobowym BMW  mimo, że miała taki obowiązek, nie zgłosiła obrazu do kontroli.  Jak tłumaczyła, nie sądziła, że jest to konieczne.

Obraz znajdujący się w jednym z bagaży to jeden z najpopularniejszych typów ikonograficznych św. Mikołaja –  typ popiersiowy z księgą Ewangelii w lewej ręce.

Ikona została zatrzymana do dalszego postępowania, podczas którego powołany rzeczoznawca oceni jej wartość, w tym także wartość zabytkową.

Jak wyjaśnia nadkom. Małgorzata Czesak koordynator ds. zabytków Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie:  – Na przywóz do Polski przedmiotów o charakterze zabytkowym nie są wymagane dodatkowe dokumenty. Należy jednak pamiętać, że jeżeli przywóz dokonywany jest z państw nienależących do Unii Europejskiej, to należy przywożony obiekt zgłosić w oddziale celnym, w celu objęcia go odpowiednią procedurą celną. Przypominamy także, że w  przywozie na dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie, w rozumieniu przepisów celnych obowiązują następujące stawki: celna- 0 % oraz podatku VAT- 8 % od zadeklarowanej wartości towaru. Natomiast w przypadku wywozu, pozwolenie na wywóz zabytków z Polski na stałe, wydaje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast na wywóz czasowy, właściwy Wojewódzki Konserwator Zabytków. W zakresie materiałów bibliotecznych, wszystkie typy pozwoleń na wywóz wydaje Dyrektor Biblioteki Narodowej”.

 

-W 2018 r.  funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli na polsko-ukraińskich  przejściach granicznych w woj. podkarpackim udaremnili przemyt 611 przedmiotów o wartości historycznej. Były wśród nich przedmioty kolekcjonerskie,  nieśmiertelniki,  lornetki, czapki, manierki, medale, bagnety i zegary – mówi st. rachm. Edyta Chabowska, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie

- REKLAMA -