Film “Plemię” w Kino Zorza. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Trans/Misje

- REKLAMA -
W Kinie Zorza w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Trans/Misje odbył się pokaz filmu “Plemię”. 

Przed filmem doskonałe wprowadzenie zrobił Adam Głaczyński – filmoznawca, redaktor, Rolskiego Radia Rzeszów. Relacja w ramach Dziennikarstwa Obywatelskiego.

Film ten jest inny, trudny oraz bardzo wymagający.

  • inny, ponieważ przez jego całość nie pada ani jedno słowo, a widz jest postawiony w świecie, którego nie zna, w świecie osób głuchoniemych. Tym samy role się odwracają i to osoby  słyszące muszą się domyślać o co chodzi.
  • trudny, ponieważ pokazuje świat gangu osób głuchoniemych oraz dotyka tematów trudnych, jak prostytucja, sex, sutenerstwo, skrobanka, napady itp. Pokazuje jednak to, co w prawdziwym świecie gdzieś dzieje się co chwilę, a to my często od tego uciekamy i chcemy tego nie widzieć.
  • wymagający:
    • ten film trzeba obejrzeć do końca (wiele osób w trakcie seansu wyszło), a są w nim sceny mocne takie jak pobicia, seks nastolatków czy skrobanka,
    • samemu go zinterpretować, ponieważ aktorami są głuchoniemi nie padają żadne słowa a nie ma lektora, ani napisów, które cokolwiek by tłumaczyły,
    • spróbować zrozumieć – poprzez spojrzenie z całkowicie inne perspektywy, ponieważ osoba w pełni zdrowa nigdy nie całkowicie nie zrozumie problemów i zachowań osoby niepełnosprawnej. Czy da się w tym wszystkim jednak usprawiedliwić ich przestępczą działalność?

 

Dostępna jest również krótka fotorelacja z wydarzenia.

Tekst i zdjęcia  – Waldemar Ruszel

- REKLAMA -