Od 1 stycznia 2020 Głogów Młp. powiększy się o 3 sołectwa

poszerzenie Głogowa Młp.
Mat. UM Głogów Małopolski
- REKLAMA -

W wyniku konsultacji międzyresortowych rząd zdecydował, że od 1 stycznia 2020  r. Głogów Młp. powiększy się o 3 sołectwa. Wnioski Rzeszowa i Krosna zostały odrzucone.

Na temat zabiegów trzech podkarpackich samorządów pisaliśmy TUTAJ i TUTAJ.

Rzeszów i Krosno muszą poczekać

Wniosek Rzeszowa dotyczył włączenia do miasta części gmin Krasne, Trzebownisko, Boguchwała, Głogów Małopolski. W sumie Rzeszów chciał się powiększyć o 55,06 km kwadratowych i przejąć 14 tys. 390 mieszkańców.

Krosno z kolei chciało się powiększyć o tereny byłego lotniska “Iwonicz”, położonego w gminach Krościenko Wyżne i Miejsce Piastowe. Wniosek Krosna zakładał przyłączenie obszaru o powierzchni 1,22 km kw, który jest zamieszkały przez kilka osób.

Wnioski obydwu samorządów zostały negatywnie zaopiniowane przez MSWiA. Dlatego też rząd nie przystał na ich prośby.

Głogów Młp. powiększy się o 3 sołectwa

Głogów Małopolski jest obecnie gminą miejsko-wiejską. W jej skład wchodzi miasto Głogów Małopolski oraz 12 sołectw. Władze chciały poszerzyć obszar miasta o 5 sołectw: Rudna Mała, Rogoźnica, Wola Cicha, Zabajka oraz Lipie.

W trakcie konsultacji społecznych Paweł Baj, Burmistrz Głogował Młp. zapowiedział, że sołectwa, które staną się osiedlami miasta, od przyszłego roku dostaną po 100 tys. zł. Kwoty te mają być przeznaczone na zrealizowanie programów wybranych przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego.  Dodatkowo mają zostać stworzone miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego na terenach nowych osiedli mieszkaniowych.

poszerzenie głogowa młp. 2020
Materiał ilustracyjny

Projekt rozporządzenia MSWiA z dnia 9 lipca br., zakładał zmianę granic miasta Głogów Małopolski poprzez przyłączenie do dotychczasowego obszaru miasta całej powierzchni sołectwa Rogoźnica o powierzchni 2,59 km kw, sołectwa Wola Cicha o powierzchni 1,48 km kw oraz sołectwa Zabajka o powierzchni 3,10 km kw.

Po konsultacjach międzyresortowych rząd podjął taką decyzje, jak we wniosku MSWiA. Od 1 stycznia 2020 Głogów Młp. będzie większy o tereny Rogoźnicy, Woli Cichej i Zabajki (w sumie 7,17 km kwadratowych i 1844 mieszkańców). Obecnie miasto zamieszkuje 6298 osób na powierzchni 13,73 km kwadratowych.

Będziemy sprawdzać, czy burmistrz Paweł Baj dotrzyma złożonych obietnic.

- REKLAMA -