Akcja „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

źródło: https://pixabay.com
źródło: https://pixabay.com
- REKLAMA -

Policjanci ruchu drogowego przeprowadzają w całym kraju działania pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Dodatkowo Policjanci poczynią działania w kierunku bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. Będzie zwracana uwaga na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Najbardziej zagrożoną grupą pośród tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego są piesi. W sytuacji jakiejkolwiek kolizji zwykle ponoszą poważne obrażenia. Podczas wakacji 2018 roku uczestniczyli oni w 1085 wypadkach drogowych, w których zginęły 133 osoby a 995 zostało rannych (dane ogólnopolskie). Większą część tych zdarzeń zostało spowodowane przez osoby kierujące pojazdami, które nie udzieliły pierwszeństwa pieszemu. Znaczna część wypadków związanych z potrąceniem pieszego miała miejsce na przejściach dla pieszych. Czyli w miejscu, gdzie przepisy chronią ich w sposób szczególny.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli kierowca auta skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię, na którą wjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się w szczególności:
– wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany;
-omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. – Informuje Komenda Wojewódzka Policji

 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ!

Pamiętanie i myślenie o osobach na drodze oraz stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, pozwala na zwiększenie także naszego bezpieczeństwa.

- REKLAMA -