Lewica idzie do wyborów razem

Razem, Wiosna, SLD
Fot. Lukasz Kotulak
- REKLAMA -
W dniu 22 lipca 2019 roku na rzeszowskim rynku odbyła się konferencja trzech partii lewicowych, które oznajmiły połączenie sił. W trakcie konferencji został ogłoszony wspólny start Razem, SLD i Wiosny, jako bloku lewicowego.

Na rzeszowskim rynku zebrali się przedstawiciele trzech partii; Razem, Wiosny i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Pierwszy głos zabrał Wiesław Buż, przewodniczący SLD na Podkarpaciu. Na dziś, te trzy podmioty polityczne wzięły na siebie ciężar budowy całego, szerokiego bloku lewicy. Nazwa wspólnego komitetu ma być w tym tygodniu dopracowana. Wszystkie partie mają przygotowane projekty, które wymagają lekkich korekt, by już w przyszłym tygodniu przystąpić do kampanii z jednolitymi treściami programowymi.

 Jak mówi przewodniczący podkarpackiego okręgu SLD, Wiesław Buż –  Mieliśmy w 2/3 przygotowane listy, mogliśmy wystartować samodzielnie, jednak porozumieliśmy się i utworzyliśmy blok 3 partii. Na dziś jeszcze jest za wcześnie, aby odpowiedzieć komu przypadnie jedynka. Musimy się bliżej poznać. Kolega Zajdel być może wyrazi chęć startu w okręgu przemyskim. Socjaldemokratów chcemy zaprosić do wspólnego działania. Chęć budowania bloku nie tylko na wybory, ale również na przyszłość. Dążymy do tego by nazwa naszego komitetu była bez podziałów i nie zawierała członów nazw partii.

Agnieszka Itner z partii Razem deklarowała, że tylko lewica będzie walczyła o prawa pracownicze, prawa kobiet, to lewica organizuje demonstracje czy marsze ludności. Partia chce mówić o równości wszystkich i o wolności.

Michał Sztuk z Wiosny potwierdził słowa przedmówców dodając, że jego partia z radością dołącza do koalicji ze względu na wspólne wyznawanie tych samych  wartości demokratycznych i godności człowieka.

Zapraszają wszystkich

Blok nadal czeka na potencjalnych koalicjantów. Unia Pracy oraz SDP nie zdążyły jeszcze osiągnąć porozumienia. Być może jest to historyczna chwila, gdzie razem pojawią się w parlamencie. Rozmowy o budowie list wczoraj zostały wprowadzone. Kwestie personale jeszcze nie są jasne, ponieważ będą załatwiane na szczeblu centralnym. Najważniejsze sprawy to zdrowie, bezpieczeństwo, a przede wszystkim praworządność. Konstytucja oraz sądy wymagają uporządkowania i te sprawy muszą być priorytetem dla lewicowej grupy na dziś oraz przyszłość.

 

 

- REKLAMA -