Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji proponuje: 60 gr za 1 przystanek

Fot. Łukasz Kotulak
- REKLAMA -

Projekt PSMK opiera się na zastąpieniu biletów jednoprzejazdowych biletami czasowymi.  20 minut za cenę 2,20 zł; 40 minut – 3,40 zł, oraz 60 minut cena 4,60 zł. Przedstawiono także propozycję cen biletów jedno przejazdowych 1 przystanek – 0,60 zł. Pomysł ma zachęcić mieszkańców do podróżowania komunikacją miejską zwłaszcza na krótkich dystansach.

Pragniemy stanowczo zaprotestować przeciwko planowanej podwyżce cen biletów jednorazowych w komunikacji miejskiej w Rzeszowie. Jednocześnie przedstawiamy Państwu propozycje zoptymalizowania kosztów biletów przygotowane przez nasze stowarzyszenie – napisali członkowie  Podkarpackiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji w liście do prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca.

Materiał PSMK

Bilety czasowe zamiast jednoprzejazdowych

Projekt PSMK opiera się na zastąpieniu biletów jednoprzejazdowych biletami czasowymi. –Proponujemy następujący schemat – wprowadzenie biletów czasowych ważnych kolejno: 20 minut, 40 minut, oraz 60 minut, przy czym bilet 40-minutowy byłby także biletem jednoprzejazdowym, czyli uprawniałby on do przejazdu jedną linią lub do skorzystania z przesiadek w tym limicie czasowym. Bilet byłby ważny przez wskazany czas, licząc od momentu skasowania. Proponujemy kolejno następujące ceny takich biletów: 2,20 zł; 3,40 zł oraz 4,60 zł. Przedstawiamy także propozycję cen biletów jedno przejazdowych na podstawie wejścia i wyjścia z autobusu za pomocą elektronicznej portmonetki zapisanej w Rzeszowskiej Karcie Miejskiej: 1 przystanek – 0,60 zł; 2 przystanki – 1,20 zł; 3 przystanki – 1,80 zł; 4 przystanki – 2,40 zł; 5 przystanków – 3,00 zł;6 przystanków i więcej – 3,30 zł – piszą dalej w liście do Prezydenta członkowie Stowarzyszenia.

Umiarkowane wzrosty cen

Z kalkulacji PSMK wynika, że koszt biletu odpowiadającego biletowi jednoprzejazdowemu, w odniesieniu do obecnej taryfy wrósłby o 40 groszy. Natomiast cena istniejącego obecnie biletu 60-minutowego, który kosztuje obecnie 4,00 zł, wzrosłaby do kwoty 4,60 zł.

Jakie korzyści odniosą pasażerowie z możliwości zakupu i użytkowania biletów czasowych? W ten sposób zachęcimy pasażerów do podróży na krótkich dystansach, np. trzy – cztery przystanki; czy okazjonalne przejazdy, dla tych, którzy nie korzystają z regularnych usług komunikacji miejskiej. Jednocześnie zachęcenie mieszkańców i nie tylko do przesiadania się w ramach jednego biletu czasowego pozwoli organizatorowi transportu dla miasta Rzeszowa w optymalizacji tras i czasów przejazdu.

Pragnę także zaznaczyć – pisze dalej Prezes Dominik Bąk wraz z innymi sygnatariuszami listu – że w ten sposób pochylamy się nad projektem uchwały o zmianie cen biletów w sposób łagodniejszy dla pasażerów, a przede wszystkim przez nich akceptowalny.

Więcej: http://psmk.rzeszow.pl/taryfa-biletowa-czasowa-w-rzeszowie/

- REKLAMA -