Niezależne Zrzeszenie Studentów UR podsumowało Wampiriadę 2019

Materiał NZS UR
- REKLAMA -

W dniu 6 czerwca 2019 przy kinie Helios odbył się finał akcji krwiodawczej pod nazwą Wampiriada. Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego podsumowali dwa poprzednie dni akcji, które miały miejsce 8 i 28 maja na terenie kampusów UR, odpowiednio Rejtana i Zalesie.

Podczas wydarzenia krwiobus RCKiK w Rzeszowie przyjeżdża we wskazane miejsce, aby umożliwić wszystkim chętnym oddanie krwi. Po donacji krwiodawcy poza standardowymi czekoladami, otrzymują również upominki przygotowane przez partnerów akcji. Na miejscu można było również skorzystać bezpłatnie z porad dietetycznych czy zanalizować skład swojego ciała, a ostatniego dnia dodatkowo zrobić sobie zdjęcie w foto-budce czy posłuchać Dj’a na żyworelacjonuje przebieg akcji Lucjan Lew, koordynator Wampiriady w Rzeszowie i członek Niezależnego Zrzeszenia Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem przede wszystkim wśród studentów rzeszowskich uczelni, którzy by podzielić się swoją krwią ustawiają się w kolejkach, –Wzięłam udział w akcji, ponieważ poświęcam tylko godzinę, a wiem, że krwi nie można niczym zastąpić i oddając część swojej, mogę uratować czyjeś życie” – mówi jedna z krwiodawczyń, Kamila Osora.

Podczas tej trzydniowej akcji zarejestrowano blisko 170 chętnych, z czego 101 oddało krew. Dyskwalifikacje są jednak konieczne: – „Często studenci są nieświadomi, jakie są przeciwskazania do oddawania krwi. Przykładem mogą być chociażby osoby przychodzące z przeziębieniem lub dziewczyny z niską wagą, które bardzo chciałyby pomóc i oddać krew, jednak to lekarz po wywiadzie podejmuje decyzję o zakwalifikowaniu danej osoby, ponieważ krew trafia do osób poszkodowanych i ciężko chorych, dlatego krwiodawca musi być w pełni zdrowy i spełniać określone warunki” – stwierdza Lucjan Lew, koordynator Wampiriady w Rzeszowie.

Do tej pory w ciągu 8 Rzeszowskich edycji organizowanych przez Niezależne Zrzeszenie Studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego (NZS UR), zarejestrowało się ponad 1060 osób, z czego 660 oddało krew. Organizatorzy kolejną akcję zapowiadają na jesień i zapraszają na swój fanpage www.facebook.com/WampiriadaRzeszow, gdzie informują o swoich działaniach i gdzie można znaleźć fotografie z akcji.

 

- REKLAMA -