PiS i Narodowcy kontra LGBT: 0:1. Marsz Równości odbędzie się 22 czerwca

Fot. Katarzyna Derda
- REKLAMA -

Zaczynamy relacje od najświeższych informacji. Na dzisiejszej sesji rady Miasta Rzeszowa środowiska narodowe przegrały ze zwolennikami wolności zgromadzeń LGBT. Przebieg dzisiejszego spotkania zobaczycie na naszej relacji:

 

Jak zaczęła się konfrontacja między obiema drużynami w tegorocznych rozgrywkach?

Działacze Marsz Równości w Rzeszowie na swoim profilu w dniu 22 stycznia br. ogłosili konkretna datę – 22 czerwca – i rozpoczęli przygotowania do manifestacji.

Pierwszy faul wobec rzeszowskiej drużyny LGBT miał miejsce 11 marca w Jasionce, gdzie przemówił prezes PiS Jarosław Kaczyński:

30 marca organizacje równościowe porozumiały się jak wspólnie walczyć o prawo do demonstracji:

2 maja, w przededniu kampanii do Europarlamentu, Bogdan Rzońca obecny europoseł PiS włączył się w kampanię przeciw II marszu w Rzeszowie:

3 maja organizatorzy II Marszu ogłosili powstanie strony internetowej wydarzenia:

14 maja pan Skotniczny, pani poseł Szydełko oraz przedstawiciele II Marszu Równości w Rzeszowie tj. pan Robert Smucz i pan Paweł Preneta odbyli bardzo ciekawą dyskusję na antenie TVP Rzeszów:

https://rzeszow.tvp.pl/42628669/marsz-rownosci-w-rzeszowie

Pan Skotniczny w programie proponował, aby posłowie zmienili prawo (konstytucję, ustawy) w ten sposób, aby prawo do zgromadzeń nie gwarantowały już konstytucja i ustawy, ale aby o tym prawie do zgromadzeń decydowały samorządy.

 

16 maja radni Powiatu Leskiego uchwalili deklaracje, którą, jak się zdaje, Pan Skotniczny chciałby wprowadzić do systemu prawnego RP. Środowisko II Marszu Równości wyraziło swoje zdanie na ten temat:

Tuż po wyborach do PE Sejmik Podkarpacki przyjął stanowisko anty-LGBT:

4 czerwca prezydent Tadeusz Ferenc zapowiedział zakaz II Marszu Równości w Rzeszowie:

5 czerwca byliśmy na rzeszowskim rynku na proteście organizatorów marszu przeciwko zakazowi Prezydenta Rzeszowa. Film jest dostępny na naszej stronie na fb pod linkiem:

https://www.facebook.com/KurierRzeszowskiGazeta/videos/ 332052497488705/

6 czerwca na rzeszowskim BIP pojawiła się oficjalna informacja o zakazie II Marszu Równości, oraz 29 innych demonstracji:

http://bip.erzeszow.pl/urzad-i-jednostki-miasta/wydzialyurzedumiasta/wydzial-spraw-obywatelskich/informacja-o-zgromadzeniach-publicznych/2019-r?fbclid=IwAR2Ups42ipMW4Qjx3gf1tUPbPWcHBi4ysGkvAUgyvH2fFmMMcOSNbXR0G7o

Wszystkie 30 zgromadzeń otrzymało od Prezydenta Miasta Rzeszowa takie samo uzasadnienie.

Piłka po stronie Narodowców. Pierwsze info na profilu Narodowy Rzeszów ws marszu Równości w Rzeszowie pojawiło się 6 czerwca.

W kolejnym poście z tego dnia Narodowy Rzeszów wezwał Policję, Rzecznika Praw Obywatelskich i Amnesty Polska do obrony prezydenta Rzeszowa przed portalem rzeszow-news.pl:

7 czerwca organizatorzy II Marszu i 5 innych zgromadzeń złożyli do Sądu Okręgowego w Rzeszowie odwołanie od decyzji Prezydenta Rzeszowa:

W postępowaniu wziął udział przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich:

8 czerwca w raz z przedstawicielami 6 organizacji byliśmy na rozprawie w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie w sprawie odwołania od zakazu organizacji tych 6 demonstracji. Zamieszczam filmy, które zostały wtedy opublikowane w ramach #dziennikarstwoObywatelskie:

13 czerwca drużyna LGBT+, w której składzie jest większość radnych Miasta Rzeszowa dobiega do bramki Ruchu Narodowego i zdobywa punkt. Uchwała radnych PiS zostaje odrzucona.

 

Projekt uchwały PiS, będący wg radnych koalicji rządzącej Rzeszowem, projektem politycznym został odrzucony. Przeciwko uchwale głosowało 9 radnych: Wiesław Buż, Konrad Fijołek, Sławomir Gołąb, Tomasz Kamiński, Daniel Kunysz, Mirosław Kwaśniak i Krystyna Stachowska  (wszyscy z Rozwoju Rzeszowa) oraz dwójka radnych Platformy Obywatelskiej: Marcin Deręgowski i Wiesław Ziemiński.

Wyrok sądu jest prawomocny

Żadna ze stron sporu sądowego tj. ani Prezydent Rzeszowa, ani żaden z przedstawicieli 6 organizacji nie odwołali się od wyroku do Sądu Apelacyjnego. Wobec tego wyrok Sądu Okręgowego w Rzeszowie uprawomocnił się. W dniu 22 czerwca odbędzie się 5 zgromadzeń zgłoszonych w następujących lokalizacjach:

1.Miejsce zgromadzenia: skrzyżowanie al. Lubomirskich i al. Pod Kasztanami w Rzeszowie
2.Miejsce zgromadzenia: skrzyżowanie ul. Jagiellońskiej i ul. 3 Maja
3.Miejsce zgromadzenia: skrzyżowanie ul. Słowackiego i Króla Kazimierza w Rzeszowie
4.Miejsce zgromadzenia: ul. Naruszewicza, przy moście Narutowicza w Rzeszowie
5. Miejsce zgromadzenia: Plac Farny w Rzeszowie

oraz manifestacja, II Marsz Równości, który przejdzie przez Rzeszów następującą trasą:

Miejsce rozpoczęcia zgromadzenia: plac przy Wisłoku miedzy ul. Długosza a ul. Naruszewicza, od ogrodzenia parkingu do lewego brzegu Wisłoka oraz analogiczny obszar na przeciwnym brzegu, ul. Szpitalna, most Narutowicza, plac przy Wisłoku miedzy Naruszewicza i mostem Narutowicza do wysokości ul. Spytka Ligęzy oraz analogiczny obszar na przeciwnym brzegu, – ul. Naruszewicza, ul. Targowa, – ul. Jana II Sobieskiego, – ul. Rondo Ignacego Tokarczuka, – ul. Sokoła, – ul. Plac farny, – ul. 3 Maja, – ul. Aleja Lubomirskich, odcinek między ul. 3 Maja oraz Al. Pod kasztanami, – ul. Aleja Lubomirskich, odcinek miedzy Al. Pod Kasztanami a ul. Chopina, – ul. Chopina, – fontanna multimedialna obok Alei Lubomirskich w Rzeszowie.

Co dalej?

We wspomnianej wyżej tabeli zgłoszonych zgromadzeń pojawiły się ostatnio 3 kolejne zgłoszenia od osób, którym Prezydent Rzeszowa decyzją z dnia 6 czerwca zakazał zgromadzenia:

Fot. Screenshot/BIP.Rzeszów

 

W najbliższych dniach ma odbyć się spotkanie organizatorów II Marszu Równości z Policją, gdzie omówione zostaną szczegóły zabezpieczenia wydarzenia.

 

Ile zgromadzeń odbędzie się 22 czerwca? Czy Policja poradzi sobie z ich zabezpieczeniem? Naszą relację będziemy aktualizować na bieżąco.

- REKLAMA -