WiMBP zaprasza na III. edycję „Festiwalu Wyczytanej Książki”

Fot. WiMBP
- REKLAMA -

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na III. Edycję Festiwalu Wyczytanej Książki – czterodniowego, uroczystego święta książki, która dostaje drugą szansę na zdobycie Czytelnika. Spotkania odbędą się w dniach 12-15 czerwca 2019. Festiwal obejmuje działania dotyczące aktywnej promocji literatury i czytelnictwa oraz takie, których istotą jest współtworzenie kultury. Celem projektu jest rozbudzenie potrzeb kulturalnych i kształtowanie nawyków korzystania z dzieł literackich.

Projekt WiMBP w Rzeszowie zyskał uznanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Partnerstwo dla książki.

Fot. WiMBP

Festiwal odbędzie się w dniach od 12 do 15 czerwca 2019 roku, w przestrzeni Miasta Rzeszowa oraz placówkach Biblioteki. W ramach projektu zorganizowano: akcję bookcrossingową, rodzinny piknik w bibliotece, warsztaty, spektakle, gry plenerowe oraz happeningi czytelnicze, skierowane do wszystkich grup wiekowych.

Wśród gości specjalnych zaproszonych do udziału w Festiwalu są poczytni autorzy literatury dla dzieci i dla dorosłych:

Marcin Pałasz – autor książek dla dzieci oraz słuchowisk radiowych, a także laureat Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Jego najpopularniejsze dzieła to Straszyć nie jest łatwo, Wakacje w wielkim mieście, Wszystko zaczyna się od marzeń, Licencja na zakochanie oraz Dziwne przypadki Ferdynanda Szkodnika. Popularność rozpoczęła się od książki Sposób na elfa, wyróżnioną w 2012 roku  w Konkursie na Książkę Roku 2012 przez polską sekcję IBBY.

Anna Kańtoch – autorka książek dla młodzieży i dorosłych. Pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla. W 2013 r. została wyróżniona nagrodą Literacką im. Jerzego Żuławskiego za powieść Czarne. W 2018 roku otrzymała Nagrodę Specjalną im. Janiny Paradowskiej za powieść Wiara oraz Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego za powieść Niepełna.

Hanna Cygler –  polska pisarka i tłumaczka języka szwedzkiego oraz angielskiego, Specjalizuje się się w literaturze obyczajowej. O sobie napisała: „… pragnę pisać książki, które sprawiają przyjemność moim czytelnikom”. Wśród najpopularniejszych powieści znajdą się takie pozycje jak: Kolor bursztynu, Tryb warunkowy, W cudzym domu.

Wojciech Chmielarz – autor kryminałów, znany z cyklu książek Jakub Mortka. W 2013 i 2014 został nominowany do Nagrody Wielkiego Kalibru, a w 2015 r. został jej laureatem za powieść Przejęcie. Pracuje również jako dziennikarz, publikował m. in. dla Pulsu Biznesu, Polityki, Nowej Fantastyki.

Marek Bieńczyk – pisarz, eseista, historyk literatury, tłumacz. Laureat Nagrody Literackiej Nike 2012 za zbiór esejów Książka twarzy. Oprócz pisarstwa pracuje w Instytucie Badań Literackich PAN oraz wykłada w Studium Literacko-Artystycznym na UJ w Krakowie. Specjalizuje się w zakresie literatury polskiego romantyzmu i współczesnej humanistyki francuskiej.

Justyna Bednarek – pisarka, dziennikarka i ilustratorka, której Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek walczyły w 2015 roku o Tytuł Książki Roku Polskiej Sekcji IBBY. W 2018 r. zdobyła Nagrodę Koziołka Matołka – Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego za Pan Kardan i przygoda z vetustasem. W 2018 również jej bajka Babcocha zyskała nominację do tytułu Książki Roku 2018 Polskiej Sekcji IBBY.

Anna Cieplak – Pisarka i koordynatorka projektów kulturalnych. Związana z Krytyką Polityczną. Laureatka Nagrody Conrada i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza za powieść Ma być czysto. Na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą.  Została stypendystką programu Aktywność obywatela. Nagrodzona za działalność w zakresie kultury przez MKiDN za wzmacnianie cieszyńskiej tożsamości lokalnej oraz wypracowanie wzorowych rozwiązań współpracy z wolontariuszami.

Marcin Wroński – (ur. 1972 w Lublinie), pisarz i dramaturg, autor popularnego cyklu kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim. Laureat m.in. Nagrody Wielkiego Kalibru i dwukrotnie Nagrody Wielkiego Kalibru Czytelników.

Debiutował w 1992 roku, w latach 90. związany z nurtem „trzeciego obiegu”. Popularność
i życie z pióra przyniósł mu jednak cykl kryminałów retro o komisarzu Maciejewskim rozpoczęty w 2007 Morderstwem pod cenzurą, a zakończony Glinami z innej gliny (2018). Za Pogrom w przyszły wtorek pierwszy w historii Nagrody Wielkiego Kalibru otrzymał zarówno nagrodę jurorów, jak też po raz drugi nagrodę czytelników (2014). Pogrom… w 2017 – w opracowaniu autora – miał premierę sceniczną jako widowisko plenerowe, wykorzystujące środki teatralne i filmowe.

Kryminały M. Wrońskiego były tłumaczone na rosyjski i francuski. Autor pracuje nad współczesnym thrillerem politycznym.

Nad Festiwalem został objęty  patronat honorowy Marszałka Wojewódzka Podkarpackiego Pana Władysława Ortyla i Prezydenta Miasta Rzeszowa Pana Tadeusza Ferenca.

Harmonogram spotkań:

12 czerwca 2019 r., ŚRODA

– godz. 9:00 – spotkanie autorskie dla dzieci z MARCINEM PAŁASZEM – Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Słowackiego 11

– godz. 10:30 – spotkanie autorskie dla dzieci z ANNĄ KAŃTOCH – Filia nr 13 WiMBP w Rzeszowie, ul. Iwonicka 38

– godz. 17:00 – Spotkanie autorskie dla dorosłych z HANNĄ CYGLER – Filia nr 6 WiMBP w Rzeszowie, ul. Podwisłocze 6

 

13 czerwca 2019 r, CZWARTEK

– godz. 17:00 – Spotkanie autorskie dla dorosłych z WOJCIECHEM CHMIELARZEM – WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13

– godz. 17:00 – Spotkanie autorskie dla dorosłych z MARKIEM BIEŃCZYKIEM – Wypożyczalnia Muzyczna, ul. Żeromskiego 2

14 czerwca 2019, PIĄTEK

– godz. 11:00 – Spotkanie autorskie dla młodzieży z ANNĄ CIEPLAK – WiMBP
w Rzeszowie, ul. Sokoła 13

15 czerwca 2019 r., SOBOTA

– godz. 17:00 – Spotkanie autorskie dla dorosłych z MARCINEM WROŃSKIM – WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13

Źródło: http://www.wimbp.rzeszow.pl/aktualnosci/art,3815,iii-edycja-festiwalu-wyczytanej-ksiazki-zaproszenie.html

 

- REKLAMA -