Nie lada gratka dla kolekcjonerów monet! NBP upamiętnia 420. rocznicę urodzin Hetmana Stefana Czarnieckiego

Fot. NBP
- REKLAMA -

29 maja 2019 r. Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu nowe monety kolekcjonerskie 420. rocznica urodzin Hetmana Stefana Czarnieckiego.

Stefan Czarniecki herbu Łodzia urodził się najprawdopodobniej w rodzinnym majątku Czarnca w powiecie chęcińskim w 1599 r.(…) Stefan Czarniecki wcześnie wybrał karierę żołnierską i już od 1626 r. walczył ze Szwedami, Rosjanami i Kozakami. (…) Prawdziwą sławę zdobył jednak w czasie potopu szwedzkiego. Jako jedyny z wyższych rangą dowódców koronnych dochował wierności Janowi Kazimierzowi, dla którego dzielnie bronił Krakowa jesienią 1655 r. Po powrocie króla do kraju został mianowany dowódcą armii w randze regimentarza. Skutecznie prowadził wojnę szarpaną ze Szwedami, a w 1657 r. rozgromił armię Jerzego Rakoczego, księcia Siedmiogrodu sprzymierzonego ze Szwedami. (…) W nagrodę za zasługi otrzymał u schyłku życia awans na hetmana polnego koronnego (1665). Był też senatorem jako kasztelan kijowski (1655), a następnie wojewoda ruski (1657) i kijowski (1664). Dla późniejszych pokoleń stał się symbolem żołnierza i patrioty, którego imię uwieczniono w Mazurku Dąbrowskiego.  –  pisze w folderze emisyjnym Dariusz Milewski.

Na rewersie złotej monety został umieszczony wizerunek hetmana Stefana Czarnieckiego, poniżej fragment panoplium − motywu dekoracyjnego, będącego kompozycją elementów uzbrojenia, sztandarów i proporców. Na awersie pokazano fragment panoplium oraz buławę hetmana Stefana Czarnieckiego.

Rewers srebrnej monety prezentuje wizerunek hetmana Stefana Czarnieckiego, w tle znak hetmański. Na awersie umieszczono fragment labrów (roślinnych ornamentów) tarczy herbowej Łodzia – herbu rodu hetmana Stefana Czarnieckiego.

Materiał NBP

Złota moneta o nominale 200 zł wyemitowana zostanie w nakładzie do 1 500 sztuk. Moneta srebrna z wysokim reliefem o nominale 10 zł w nakładzie do 15 000 sztuk. Cena monety złotej będzie wynosić 3 000 zł brutto, a srebrnej – 180 zł brutto. Monety będzie można kupić w Oddziałach Okręgowych NBP i sklepie internetowym Kolekcjoner. Więcej informacji można znaleźć w folderze emisyjnym.

 

NBP jest wyłącznym emitentem polskich znaków pieniężnych.

Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.

Kolejna emisja zaplanowana jest na 11 czerwca 2019 r. Tego dnia Narodowy Bank Polski wprowadzi do obiegu pierwszą monetę z nowej serii: Wielkie aktorki – Helena Modrzejewska.

Wszystkie wyemitowane w tym roku monety można odnaleźć na tej stronie NBP.

- REKLAMA -