Test na HIV – gdzie zrobić go bezpłatnie i anonimowo?

Materiał Partnera
- REKLAMA -

W całym województwie podkarpackim znajduje się tylko jedno miejsce gdzie każdy może uzyskać niezbędne informacje i poddać się badaniom na obecność wirusa HIV.  Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny (PKD) w Rzeszowie mieści się na parterze budynku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej) przy ul.Wierzbowej 16.

Punkt prowadzony jest przez Stowarzyszenie Profilaktyki i Wsparcia w zakresie HIV/AIDS „Jeden Świat” dzięki wsparciu finansowemu Krajowego Centrum ds. AIDS.

W punkcie  dostępna jest  fachowa i profesjonalna kadra doradców, która odpowie na każde pytanie, podpowie, czy jest to dobry moment na wykonanie testu i w jaki sposób najlepiej chronić siebie i inne osoby przed zakażeniem w przyszłości. Specjaliści pomogą zmierzyć się z obawami i napięciem towarzyszącym wykonywaniu testu. Czas oczekiwania na wynik laboratoryjny to od 7 do 14 dni, ale jest to uzależnione od indywidualnej sytuacji i rozmowy.  Do badania nie ma potrzeby przygotowywania się. – Poinformowała nas pani Dorota Gibała – rzecznik WSSE w Rzeszowie.

Punkt czynny jest dwa razy w tygodniu, w środy od 15:15 do 18:15 oraz w soboty od 12:00 do 15:00.

– Z roku na rok rośnie liczba wykonywanych w Rzeszowie testów, co świadczy o rosnącej świadomości mieszkańców Podkarpacia. Niestety, w dalszym ciągu spora część osób zakłada, że problem HIV ich nie dotyczy – uznają, że stały i “zaufany” partner stanowi zabezpieczenie przed możliwością zakażenia. Często zaś zapominamy, że do ewentualnego zakażenia mogło przecież dojść w poprzedniej relacji partnera – niekoniecznie zaś wskutek zdrady. Jeśli nasz partner czy partnerka, przed związkiem z nami, był/była w związku z inną osobą i miał/miała z tą osobą kontakty seksualne, to dopiero po wykonaniu przez naszego partnera/partnerkę testu w kierunku HIV możemy traktować kontakty seksualne z nim/nią jako bezpieczne i “profilaktykę” HIV oprzeć na zaufaniu. – Podkreśla pan Paweł Wuwer – Koordynator PKD w Rzeszowie.

Fot. gamjai AdobeStock

– HIV nie może już dłużej stanowić “wstydliwej” choroby, o której lepiej nie wiedzieć. Zakazić może się każdy, nie musi należeć do tzw. “grup ryzyka” – pojęcie to sugeruje, że tylko niektóre osoby są narażone na zakażenie, dając fałszywe poczucie bezpieczeństwa wszystkim innym. Wykryte zakażenie z kolei umożliwia podjęcie leczenia, które w dzisiejszych czasach prowadzi do powstrzymania replikacji wirusa i pozwala na długie życie, pozbawione właściwie dolegliwości związanych z HIV. Lecząc się dajemy sobie możliwość posiadania niezakażonego partnera/partnerki czy potomstwa. – instruuje Paweł Wuwer.

- REKLAMA -