Piknik Nauki EKSPLORACJE w dniach 24-26 maja odbędzie się w Rzeszowie

Fot. Tomasz Michalski
- REKLAMA -

Piknik Nauki EKSPLORACJE 2019, który odbędzie się 24-26 maja w Rzeszowie to wydarzenie, na którym spotkamy się z nauką i wiedzą przekazywaną w atrakcyjny, prosty i bezpośredni sposób a każdy może samodzielnie eksperymentować, uczestniczyć w warsztatach poznawczych i pokazach naukowych.

Materiał Partnera

Główna część wydarzenia to plenerowe „miasteczko nauki”, które w sobotę 25 maja powstanie w pobliżu rzeszowskiego Zamku i fontanny multimedialnej. Właśnie tam, w centrum miasta, blisko starówki i terenów rekreacyjnych, wśród parkowej zieleni i z dala od zgiełku ulic, już od dziesięciu lat, tradycyjnie na przełomie maja i czerwca, spotykają się pasjonaci nauki, techniki znawcy interaktywnego przekazywania wiedzy i poznawania praw natury i osiągnięć techniki. Na Piknik przybędą starsi i młodzi Odkrywcy po to by zaspokoić swoją naturalną ciekawość, dowiedzieć się o co chodzi w fizyce jądrowej, dlaczego samolot lata i jak funkcjonuje nasz organizm. Będą eksperymentować na interaktywnych eksponatach, brać udział w warsztatach poznawczych, uczestniczyć w ciekawych pokazach naukowych, rozmawiać o samolotach, lataniu, owadach, odkryciach, wynalazkach. Przede wszystkim zaś, będą dobrze się bawić poznając jednocześnie tajemnice świata i osiągnięcia naszej cywilizacji. Wszak zabawa może być nauką a nauka. zabawą i inspiracją dla najmłodszych i tych nieco starszych!

Misja i program wydarzenia ukierunkowany jest na pokazanie różnorodności i wzajemnych powiązań pomiędzy trzema makro-obszarami opisanymi za pomocą haseł „My Ludzie”, „Świat Wokół Nas” oraz „Nasza Cywilizacja”, zaczerpniętymi z założeń programowych powstającego Podkarpackiego Centrum Nauki, które zostało Partnerem Wydarzenia i weźmie w nim udział inaugurując tym samym swoją działalność edukacyjną.

Organizatorzy i Wystawcy przygotowali moc atrakcji i to dosłownie dla każdego nie tylko pod względem wieku, ale także indywidualnych zainteresowań. Goście z Narodowego Centrum Badań Jądrowych opowiadać będą o energii atomu i promieniotwórczości, fizycy z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki zademonstrują zjawiska związane z elektrycznością i ciśnieniem. Biolodzy i biotechnolodzy wraz z odwiedzającymi ich stanowiska, zgłębiać będą tajemnice życia a ekolodzy z EKOSKOPU i leśnicy uświadomią nam na jak pięknej planecie żyjemy i co warto robić by chronić jej bioróżnorodność. Nie zabraknie matematycznych zagadek, prostych doświadczeń, które potem można będzie zrobić w domu jak i technologicznych nowinek. Będzie można „polatać” na symulatorze lotniczym Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza i wykonać „operację” laparoskopową pewnemu brunatnemu pluszakowi na Wystawie Eksploratorium oraz poznać tajemnice ludzkiego ciała na stoisku Podkarpackiego Centrum Nauki. Tam też dowiemy się więcej o projekcie, zobaczymy jak będzie wyglądać i jaką działalność prowadzić.

Materiał Partnera

Prawdziwą atrakcją będzie na pewno planetarium, które zagości w pomieszczeniach RARRu oraz stoiska archeologów z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zobaczymy także jak wyglądają tradycyjne tańce hinduskie a na stoisku Stowarzyszenia INPRO spotkamy gości z całej Europy, którzy opowiadać będą o swoich krajach ich geografii, kulturze i zwyczajach. Będzie można też cofnąć się do czasów, gdy Gutenberg skonstruował swą prasę a pisma na czerpanym papierze stemplowano pieczęciami odciskanymi w wosku.

Pojawią się roboty, mikroskopy i teleskopy, żywe owady i modele anatomiczne, radiolodzy, medycy, robotyce. Wszyscy pełni pasji i zaangażowania by opowiedzieć odwiedzającym o pięknie i złożoności naszego świata i naszej cywilizacji. Będzie też sporo atrakcji dla najmłodszych, zabaw edukacyjnych, klocków, rysowania i malowania.

Sporą grupę wystawców, oprócz popularyzatorów, edukatorów i kół studenckich, stanowić będą uczniowie szkół technicznych oraz Klubów Młodego Odkrywcy ze szkół podstawowych. Będą „zawodowi” edukatorzy jak i Ci, którzy „tylko” pasjonują się popularyzacją nauki.

Na scenie głównej królować będzie fizyka i magiczna zjawiska związane z naszymi zmysłami. Odbędzie się tam także Główny Konkurs EKSPLORACJI zorganizowany przez powstające podkarpackie centrum nauki, podczas którego nie zabraknie pytań związanych z elektromobilnością „hulajnogową”.

Sobotni Piknik rozpocznie się o godz. 11:00 oficjalnym otwarciem na scenie głównej w którym ważną rolę odegrają także smaczne piknikowe babeczki, zaś zakończy się o godzinie 18:00. Na scenie odbywać się będą także pokazy naukowe, Konkurs Wiedzy PCN oraz prezentacja tradycyjnych tańców z dalekich Indii.

 

Ale Piknik Nauki EKSPLORACJE to nie tylko sobotnie, plenerowe, bliskie spotkania z nauką w centrum miasta. Cały cykl obejmuje dodatkowe trzy części, każda o nieco innej tematyce realizowanych w innych częściach miasta.

Wydarzenie rozpoczyna się już w piątkowy wieczór 24 maja na Uniwersytecie Rzeszowskim, gdzie w budynku A0 przy ul. Pigonia 1, odbędzie się pierwsza część EKSPLORACJI pod nazwą PRELUDIUM, poświęcona dorobkowi naszej cywilizacji i odkryciom archeologicznym. Posłuchamy o prehistorycznej osadzie, pradawnych Scytach i ich kulturze. Zobaczymy niedawno odkrytą grecką amforę oraz inne znaleziska zgromadzone przez Instytut Archeologii UR.

W niedzielę 26 maja nad rzeszowskim zalewem w pobliżu rezerwatu Lisia Góra odbędzie się WYPRAWA, kolejna, trzecia część poświęcona przyrodzie, bioróżnorodności oraz ekologii. Będzie można popływać po zalewie na katamaranach, zwiedzić rezerwat przyrody i spojrzeć w okular mikroskopu w poszukiwaniu przedstawicieli mikroświata.

Piknik Nauki EKSPLORACJE zakończy w niedzielę 26 maja wieczorny SEANS w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie, gdzie obejrzeć będzie można wyjątkowy film o niesamowitym hinduskim matematyku jakim był niewątpliwie Srinivas Ramanujuan. Film fabularny uzupełniony będzie komentarzami i dyskusją nad życiem wybitnego naukowca i jego osiągnięciami, prowadzoną przez matematyków z rzeszowskich uczelni. Będzie to jedyna część Wydarzenia w której wziąć może udział maksymalnie 200 osób ze względu na pojemność sali kinowej. Decydować będzie kolejność przybycia. SEANS w WDK będzie też oficjalnym zamknięciem tegorocznego Pikniku Nauki EKSPLORACJE.

 

Program wydarzenia:

 

 1. Piknik Nauki EKSPLORACJE – PRELUDIUM (inauguracja cyklu).
  Termin: 24.05 (piątek) w godz. 18:00-21:00
  Lokalizacja: Uniwersytet Rzeszowski – bud. A0 przy ul. Pigonia 1
  Temat: archeologia, Scytowie i ich osadnictwo na terenie obecnego Podkarpacia

 

 1. Piknik Nauki EKSPLORACJE – PIKNIK (część główna).
  Termin: 25.05 (sobota) w godz. 11:00-18:00
  Lokalizacja: Plac AK, ul. Szopena, AL. Lubomirskich, parking RARR.
  Temat: interdyscyplinarne spotkania z nauką i kulturą.

 

 1. Piknik Nauki EKSPLORACJE – WYPRAWA (część plenerowa)
  Termin: 26.05 (niedziela) w godz. 11:00-14:00
  Lokalizacja: rezerwat Lisia Góra
  Temat: przyroda, bioróżnorodność, ekologia

 

 1. Piknik Nauki EKSPLORACJE – SEANS (zamknięcie cyklu).
  Termin: 26.05 (niedziela) w godz. 18:00-21:00
  Lokalizacja: Uniwersytet Rzeszowski – bud. A0 przy ul. Pigonia 1
  Temat: matematyka, wybitne postacie historyczne.

 

Organizatorami wydarzenia Piknik Nauki EKSPLORACJE są; Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy ExploRes, Uniwersytet Rzeszowski i Stowarzyszenie EKOSKOP, a partnerami organizacyjnymi; Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie i Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

 

Piknik Nauki EKSPLORACJE objęty został honorowymi patronatami Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Wojewody Podkarpackiego, Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Marszałka Województwa Podkarpackiego i Prezydenta Miasta Rzeszowa.

Organizatorzy zapraszają do aktywności w mediach społecznościowych:

Strona Facebook jest dostępna pod adresem: https://www.facebook.com/pikniknauki

Wydarzenie w mediach społecznościowych jest pod adresem:  https://www.facebook.com/events/2231516553764939/

Strona www to: www.pikniknauki.pl

 

- REKLAMA -