Pasjonaci z Grunwaldzkiej czyli rozważania o książce

- REKLAMA -

Według przeprowadzonych badań w ostatnich dwóch latach tylko około 40 procent Polaków przeczytało co najmniej jedna książkę w ciągu roku. Jeszcze dobitniej problem ten jawi się gdy uzmysłowimy sobie, że ponad 60 procent rodaków nie sięgnęło po żadną książkę!

We wszystkich statystykach dotyczących czytelnictwa w Europie lądujemy niestety na ostatnich miejscach. Przodujemy za to w rankingach dotyczących kwot wydawanych na alkohol i tu z roku na rok jesteśmy zdecydowanym liderem. Co prawda rzymski komediopisarz Terencjusz mawiał,że: „Człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce” ale gdzieś musi być zachowana granica zdrowego rozsądku. Nie może nastąpić odwrócenie pewnych wzorców i wartości bo potem to już tylko droga po równi pochyłej. Tymczasem większość krajów europejskich jak i z innych kontynentów boleśnie nas deklasuje. Tam bowiem sięgających po książkę ale co najmniej raz w tygodniu jest ponad 50 procent. Najczęściej podawane powody naszej czytelniczej zapaści to ogólnodostępność internetu i brak czasu. W tym miejscu pojawia się pytanie: – czy kraje przewodzące w stawce czytelnictwa nie posiadają internetu? Zważywszy, że są to państwa wysoko rozwinięte i ucyfryzowione podawanie takiego argumentu to kompletna bzdura. Internet ma służyć i pomagać ludzkości a nie zastępować książki, bo nie po to go wymyślono. Co do czasu,którego tak bardzo nam brakuje to hojnie bo po kilka godzin dziennie inwestujemy go we własny internet lub telewizor. Pojawiają się na szczęście maleńkie zwiastuny możliwości poprawy tej tragicznej sytuacji ale trzeba je skutecznie wzmacniać i promować. Na nas wszystkich spoczywa arcytrudne zadanie i odpowiedzialność za to jakim społeczeństwem będziemy i jakimi będą nasze następne pokolenia. Szczególnie placówki edukacyjne, kulturalne oraz biblioteki powinny bardziej aktywnie promować modę na czytanie. Jest to także swoista misja dla prawdziwych księgarń – nie sklepów z książkami i prawdziwych księgarzy – pasjonatów a nie zwykłych sprzedawców – handlowców.

Jednym z takich miejsc jest księgarnia TAK CZYTAM na ul. Grunwaldzkiej 18 w Rzeszowie. W tym miejscu musi się pojawić trochę historii. W Rzeszowie istniejemy od 7 marca 2015 r. a więc nie tak dawno obchodziliśmy swoje 4 urodziny. Jesteśmy też w miejscu szczególnym dla Rzeszowa, zwłaszcza tego galicyjskiego. Nasza księgarnia znajduje się bowiem na terenie dawnego zakładu fotograficznego Edwarda Janusza. 19 października 2018 r. mieliśmy zaszczyt gościć prawnuczkę tego wybitnego Cesarsko – Królewskiego Nadwornego Fotografa, Panią Elżbietę Kaliszewską. Odwiedziła ona nasze miasto w związku z premierą swojej najnowszej publikacji – „Czas w kadrze zatrzymany – Edward Janusz i jego fotografie”.

Księgarnia na Grunwaldzkiej jest częścią Ogólnopolskiej Sieci Tanich Księgarń TAK CZYTAM powstałej w oparciu o hurtownię MC – KWADRAT założoną w Skrzeszewie w 1994 r.

Materiał Partnera

Oprócz normalnej sprzedaży jednym z głównych celów rzeszowskiego oddziału jest misja krzewienia czytelnictwa ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży. Realizacja tego zadania bazuje na taniej książce oraz powiązanym z tym systemie dystrybucji opartym na przecenach i wyprzedażach.

Od początku istnienia wspomagamy i uczestniczymy w odbywającej się w naszym kraju od 2001 r. akcji społecznej: „Cała Polska czyta dzieciom”. Wspieramy także IV edycję najpopularniejszej akcji czytelniczej w Polsce, która odbędzie się w szkołach całego kraju już 7 czerwca. Jej głównym organizatorem jest redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”.

Tania książka nie oznacza bynajmniej gorszego asortymentu,wręcz przeciwnie znaleźć tu można prawdziwe perełki z różnej tematyki za to w o wiele korzystniejszych niż gdzie indziej cenach. Oferta jest naprawdę bardzo bogata. Ogromny dział dziecięcy, lektury, albumy, przewodniki, poradniki, beletrystyka, literatura kobieca, przyroda i zwierzęta, historia, biografie, religia, kryminał i thriller oraz fantastyka.

Materiał Partnera

Już sama nazwa księgarni – TAK CZYTAM to nie tylko logo i odpowiedź na pytanie – Czytasz? W słowie TAK zawarte jest bowiem przesłanie – Tanie Atrakcyjne Książki.

Oprócz promocji czytelnictwa w naszym regionie uczestniczymy w rozmaitych konkursach i akcjach charytatywnych fundując nagrody książkowe. Wspomagamy także wszelkiego rodzaju przedsięwzięcia wspierające rozwój edukacji, kultury i sportu Podkarpacia. Kreujemy także modę na historię pokazując jak ważnym pojęciem jest patriotyzm, także ten lokalny.

Motto naszej firmy jest bardzo czytelne w swym przekazie – powtarzaj za mną: Zasługuję na kolejną książkę!

Dlaczego? Bo książka to bezcenny skarb. Wzbogaca ona i rozwija nasze słownictwo, fantazję, postrzeganie świata. Pozwala odbyć ponadczasową podróż, często w miejsca w których nie możemy być realnie. To źródło wspaniałej przygody i wyjątkowych doznań. Dlatego tak ważne jest regularne czytanie nie tylko przez najmłodszych. Również nam dorosłym otwiera ono oczy na wiele spraw, umożliwia zrozumienie, często nawet samego siebie i pozwala stać się lepszym.

Dlaczego warto do nas zajrzeć, co nas wyróżnia? Miła atmosfera, fachowa obsługa, odrobina intymności a także humoru ale przede wszystkim pasja do książek. Łączymy nowoczesność z tradycją, media społecznościowe i inne nowoczesne formy przekazu ze starym, klasycznym księgarstwem. Mimo, że jesteśmy częścią ogólnopolskiej sieci charakteryzuje nas bardzo indywidualne podejście do klienta. To wszystko powoduje, że zarówno ci najmłodsi jak i najstarsi bardzo chętnie wracają do naszego magicznego miejsca. Czasami sami określamy się od naszego logo – Strefą Zielonego Kwadratu. Zieleń kojarzy się nam z wyciszeniem, spokojem i nadzieją, że znów możemy upolować dla siebie jakąś wyjątkową książkę.

Chcemy, żeby każdy klient czuł się u nas dobrze i powracał bo prawdziwe księgarstwo to rodzaj wewnętrznego powołania łączącego wspomnianą już pasję z zawodem. To nie tylko obcowanie z setkami tytułów, to przede wszystkim praca z ludźmi. Oczywiście nie oznacza to, że poza książkami nie mamy innych zainteresowań, jednak wszystko łączy się w doskonałą całość, której ukoronowaniem jest książka. Taka przysłowiowa wisienka na torcie wieńcząca dzieło cukiernika.

Zachęcamy wszystkich rodziców do wspólnego z dziećmi zakupu a potem czytania książek. Niech w każdym domu zagości książka. Nie musimy mieć kilkutysięcznego zbioru ale niech będzie to chociaż kilka, kilkanaście ulubionych tytułów do których będziemy chętnie wracać.

Chyba, że… złapiemy bakcyla ale to już zupełnie inna historia.

Jak mawiał rzymski filozof Cyceron – „Pomieszczenie bez książek to ciało bez duszy” a przecież jesteśmy częścią cywilizacji łacińskiego zachodu.

Jeszcze jedna mała prośba i przestroga. Nie oceniajmy książek po okładce a tym bardziej po cenie detalicznej bo to bardzo złudne wrażenie. Oceniajmy tylko i wyłącznie po ich zawartości.

Kończąc te nasze rozważania wypada nam życzyć wspaniałych doznań,czasami nawet nieprzespanych nocy, oczywiście z książką.

 

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nas.
Piotr Piórkowski
Księgarnia TAK CZYTAM na Grunwaldzkiej.

Artykuł sponsorowany

- REKLAMA -