Gość KURIERA RZESZOWSKIEGO – Poseł do Parlamentu Europejskiego Pani Elżbieta Łukacijewska

Fot. Ł. Kotulak
- REKLAMA -

 

Podczas naszej rozmowy europoseł Elżbieta Łukacijewska opowiadała o swoich sukcesach w Parlamencie Europejskim. O tym co konkretnie zrobiła dla Podkarpacia i dla Polski. Przedstawiła atmosferę w PE, mówiła o współpracy ponad podziałami, jak wprowadzała europosła Ożoga w świat Parlamentu, jak serdecznie rozmawiała z europosłem Porębą. Europoseł przedstawiła nam jak wygląda Parlament Europejski od kuchni. Jak ważne jest, aby delegacje krajowe nie wysyłały co kadencje kogoś innego, ale stawiały na sprawdzonych, aktywnych deputowanych, jak robią to np. Niemcy.

Elżbieta Łukacijeska ma tego samego męża od 31 lat i cały czas mieszka w Bieszczadach, które, jak twierdzi, uwielbia. Jej dom jest otwarty na rodzinę i przyjaciół. W ogrodzie ma folie gdzie uprawia ogórki i pomidory, robi przetwory i nalewki – żadnej pracy się nie boje – podkreśla. Sukces swój odniosła dzięki mężowi, który przejął część obowiązków, zwłaszcza opieki nad córkami. Dzieci pani europoseł są już dorosłe, ale nadal przeżywają gdy ich mama spotyka się z hejtem.

Kandydująca ponownie do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska mówiła, że nie zauważa walki obecnego rządu RP, ani europosłów PiS o jak największy nowy budżet Unii.  Jej zdaniem każdy reprezentant polskiej delegacji powinien walczyć o pieniądze na poprawę wspólnej polityki rolnej, innowacyjności, poprawę jakości życia – walkę ze smogiem, czy o pieniądze na ochronę granic. Łukacijewska uważa, że najistotniejsze inwestycje powinny iść w kierunku budowy szybkiego połączenia kolejowego bezpośrednio z Warszawą. Jej zdaniem wszyscy walczą o via carpatę, tylko niektórzy robią na niej wielka politykę. Zaznacza, że Słowacja nie chciała dołączyć do projektu drogi via carpatia biegnącej przez Barwinek, ponieważ postawiła na odcinek drogowy z Żywca. Dlatego nie powinniśmy ustawać w wysiłkach aby przekonywać inne kraje do dołączenia do tego projektu. Pochwaliła się też, że przyczyniła się do uchwalenia prawa, które spowoduje spadek cen wysokospecjalistycznych leków. Na ten temat pisaliśmy tu.  Kolejny ważny, zdaniem E. Łukacijewskiej temat, to elektromobilność, z którą Polska lepiej i szybciej sobie poradzi, gdy sięgnie po środki z UE.

W ostatniej części rozmowy zapytaliśmy europoseł Łukacijewską o politykę krajową oraz o to czego pani Elżbieta życzy mieszkańcom Podkarpacia? Obejrzyjcie naszą rozmowę. Warto.

Elżbieta Łukacijewska ma za sobą 3 kadencje w sejmie RP i 2 kadencje w Parlamencie Europejskim. Czy wygra mandat na 3 kadencję w PE?

 

 

- REKLAMA -