#Live: Konferencja prasowa Podkarpackiej Kurator Oświaty

- REKLAMA -

Zapraszamy do obejrzenia relacji:


­

Na Podkarpaciu wszyscy maturzyści sklasyfikowani. Egzamin dojrzałości zgodnie z planem. Uroczystości zakończenia roku szkolnego również odbyły się zgodnie z planem.

Jak poinformowała w piątek Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty,  w 294 placówkach, gdzie 6 maja ma się rozpocząć się egzamin dojrzałości odbyły się konferencje
klasyfikacyjne, a maturzyści właśnie mają wręczane świadectwa ukończenia szkoły.

Ostatnie konferencje klasyfikacyjne odbyły się piątek rano w trzech przemyskich szkołach.  Dyrektorzy tych szkół nie uzupełnili danych w systemie, dlatego nie wiedzieliśmy o tym wcześniej – wyjaśnia Małgorzata Rauch.

Tegoroczną maturę na Podkarpaciu będzie w tym roku zdawać  21 272 uczniów, w tym 17 121 osób po raz pierwszy. Pozostałe 4 151 piszących egzamin dojrzałości to osoby, które np. poprawiają swoje wyniki z ubiegłego roku.

Z uwagi na to, że klasyfikacje odbyły się we wszystkich szkołach na Podkarpaciu nie będzie miała zastosowania tzw. ustawa maturalna. Bardzo nas to cieszy, że rady pedagogiczne skorzystały ze swoich kompetencji i podjęły uchwały klasyfikacyjne – mówi Małgorzata Rauch. Podkarpacka kurator przyjętą w ekspresowym tempie ustawę traktuje, jako uzupełnienie dotychczasowych przepisów. – Ustawa niczego tak naprawdę nie wywraca – twierdzi kurator Rauch.

Rauch wspomniała także o odbywającym się w piątek na Stadionie Narodowym w Warszawie okrągłym stole edukacyjnym, w którym nie wzięły udział ani Związek Nauczycielstwa Polskiego, ani Forum Związków Zawodowych, które prowadziły strajk.

Okrągły stół to zdarzenie, które jest potrzebne edukacji. W związku z tym, że akcja strajkowa poruszyła, oprócz  tematów płacowych,  wiele innych problemów, które w oświacie istniały, a nie zostały do tej pory rozwiązane – uważa Małgorzata Rauch.

Podkarpacka kurator stwierdziła także, że Rada Dialogu Społecznego, gdzie do tej pory odbywały się rozmowy rządu z nauczycielami,  jest nie wystarczająca, bo brakowało tam „istotnych partnerów dla edukacji – rodziców i samorządów”.

Strajk nauczycieli rozpoczął się w poniedziałek (8 kwietnia). Jego oficjalne zakończenie ma nastąpić po 20 dniach, czyli w sobotę (27 kwietnia). Przez cały ten czas w wielu szkołach nie odbywały się lekcje.

W pierwszych dniach strajku akcją objętych było 763 szkół i zespołów, co stanowiło 31 proc. podkarpackich szkół. Wg danych z 17 kwietnia strajkowały 724 szkoły tj. 29%, natomiast na dzień 26 kwietnia nadal strajkowali nauczyciele z 570 szkół i zespołów szkół czyli 23% spośród 2478 placówek istniejących w województwie podkarpackim.

Jak zaległy materiał zostanie nadrobiony przez uczniów?

– Nie będzie ogólnego  rozwiązania, ponieważ jest to bardzo indywidualna sytuacja. 
Nie wszystkie szkoły strajkowały tyle samo czasu, dlatego kwestię nadrabiana zaległości zostawiamy w gestii dyrektorów, którzy nadzorują realizację podstawy programowej – wyjaśnia Małgorzata Rauch.

Egzaminy maturalne rozpoczną się 6 maja br. o godz. 9:00 od języka polskiego na poziomie podstawowym i o 14:00 na poziomie rozszerzonym, 7 maja analogicznie będą zdawać matematykę, a 8 maja pisemny egzamin z języka angielskiego.  W trakcie matur pisemnych w szkołach będą odbywać  się od 6 do 25 maja egzaminy ustne z języka polskiego, obcego i mniejszości narodowych.

- REKLAMA -