Ranking pracy europosłów: Czesław Siekierski wśród 100 najlepszych

Materiał VoteWatch
- REKLAMA -

Działający od 2009 brukselski think-tank VoteWatch opublikował niezależny ranking aktywności 100 najbardziej wpływowych europosłów. W pierwszej setce rankingu znalazło się siedmioro Polaków, w tym dr Czesław Siekierski, lider na liście Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego w okręgu nr 9 – Województwo Podkarpackie.

Badanie VoteWatch pokazuje, którzy europosłowie wywarli większy lub mniejszy wpływ na politykę europejską.

Poziom wpływu każdego posła do PE zmienia się w sposób ciągły ze względu na wysoką dynamikę w PE (taką jak przetasowania stanowisk lub nominacje sprawozdawcze), polityka krajowa (np. zmiany władzy, Brexit) i widoczność tematu w bieżącym programie politycznym (np. gdy migracja zajmuje wysokie miejsce w programie, posłowie do Parlamentu Europejskiego zajmujący się migracją otrzymują większy wpływ, po czym ich wpływ zmniejsza się) – czytamy w raporcie.

Materiał VoteWatch

Autorzy raportu podkreślają, iż w tym kontekście „wpływowy” jest terminem neutralnym, nie wskazuje, w jakim kierunku poseł do PE wywarł wpływ przy kształtowaniu kierunku polityki UE, np. postępowy kontra konserwatywny lub federalistyczny a nacjonalistyczny.

Ocena opiera się na zebranych wszystkich dostępnych informacjach dotyczących różnych działań każdego z posłów w PE w trakcie wykonywania przez nich mandatu. Oceny opierają się na trzech głównych kategoriach: bezpośrednie kształtowanie sprawozdań Parlamentu, role kierownicze w organach parlamentarnych oraz siła grupy politycznej danej osoby.

Materiał VoteWatch

Raport nie jest oceną najlepszych i najgorszy parlamentarzystów. – Dobry i zły to przede wszystkim kwestia perspektywy, w zależności od poglądów i interesów politycznych.

Największy wpływ w związku z zajmowanym stanowiskiem wywarł obecny przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Drugie miejsce zajął lider Europejskiej Frakcji Ludowej Manfred Weber, a trzecie przewodniczący Komisji Gospodarczej i Monetarnej Roberto Gualtieri.

Materiał VoteWatch

Ósme miejsce w rankingu VoteWatch w mijającej kadencji Parlamentu Europejskiego zajęła Danuta Hübner (PO), przewodnicząca Komisji Spraw Konstytucyjnych. W pierwszej setce jest łącznie siedmioro polityków z Polski. Oprócz Hübner znaleźli się także: Jerzy Buzek (PO), Czesław Siekierski (PSL), Bogusław Liberadzki (SLD), Zdzisław Krasnodębski (Bezp. lista PiS), Tadeusz Zwiefka (PO) i Ryszard Czarnecki (PiS).

Źródło VoteWatch

Autorzy raportu przyjrzeli się również wpływom poszczególnych państw. Najbardziej wpływowi byli Niemcy, co wynika z faktu, że jest to największa grupa (96 reprezentantów) narodowościowa w PE. Na kolejnych miejscach są: Włosi (73 posłów), Francuzi (74), Hiszpanie (54), Polacy (51), Rumuni (32) i Holendrzy (26). Mimo licznej delegacji Wielkiej Brytanii (73) reprezentujący ten kraj europosłowie ze względu na Brexit znacznie ograniczyli swoją aktywność.

- REKLAMA -