RCKiK Rzeszów zaprasza dawców

Materiał RCKiK Rzeszów
- REKLAMA -
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie rozsyła sms dawcom z rzadkimi grupami krwi. Zapytaliśmy zastępcę dyrektora ds. lecznictwa –  lek. med. Urszulę Bzdek o tę sprawę. Poniżej krótki wywiad z Panią dyrektor.
Materiał RCKiK. Z-ca dyrektora ds. lecznictwa –  lek. med. Urszula Bzdek

Jeden z naszych dziennikarzy otrzymał dziś sms z informacją, iż potrzebna jest grupa jego krwi, co to znaczy?

Dziś wysłaliśmy sms do dawców posiadających grupy ORh- oraz ARh+ ponieważ w tej chwili najbardziej ich potrzebujemy. Oczywiście zapraszamy dawców wszystkich grup.

 

Gdzie jeszcze można uzyskać informacje o zapotrzebowaniu na krew?

Na stronie https://www.rckk.rzeszow.pl/ są kropelki, które sygnalizują jakiej krwi nam potrzeba w danej chwili  ale wiemy też, że nie każdy na nasza stronę zagląda. Dlatego też uruchomiliśmy system powiadamiania dawców sms, w których informujemy dawców z Rzeszowa i całego Podkarpacia, że ich grupa jest szczególnie potrzebna.

Teraz mamy okres poświąteczny, przed nami długi weekend majowy, widzimy, że dociera do nas mniej dawców, a więc zapasy krwi się zmniejszają. Ruch na drogach zwiększa się, pogoda jest ładna co niestety może skutkować wzrostem ilości wypadków a co za tym idzie zapotrzebowania na krew. Staramy się mieć pełne zapasy, aby szpitale mogły pracować w swoim rytmie.

 

Jak dawca powinien się przygotować do oddania krwi?

Po pierwsze, najważniejsze dla dawcy i biorcy: dawca min 24 godziny przed oddaniem krwi winien się powstrzymać od spożywania alkoholu. Spożywanie alkoholu zaburza gospodarkę elektrolitowa, dawca źle znosi oddanie. Natomiast biorcy taka krew może bardziej zaszkodzić niż pomoc. – tak, że nie balujmy przed oddaniem

Po drugie dawca powinien przyjść po lekkim posiłku. Nie można jeść produktów tłustych lub smażonych (jajecznica na maśle odpada). Najlepsze lekkie śniadanie winno zawierać pieczywo chudy ser, chudą wędlinę, warzywa i owoce. Zjedzenie lekkiego posiłku nie zaburza badań, bo nie robimy badań poziomu cukru. Warto też być dobrze nawodnionym. W tym aspekcie możemy pomóc, ponieważ serwujemy dawcom herbatę lub kawę jak również wodę.

 

Punkt RCKiK Rzeszów przy ul. Wierzbowej w Rzeszowie (obok kolorowego mostu)
rejestruje dawców w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki od 7.00 do 13.30, w środy od 7.00 do 17.00.

Cały bieżący i przyszły tydzień mobilny punkt poboru odwiedza kolejne miasta Podkarpacia. Dziś autokar RCKiK jest Strzyżowie, jutro Jarosławiu, po jutrze Tarnobrzegu. Weekend to też czas gdy można oddać krew w Albigowej, Kalwarii Pacławskiej i Lubaczowie. Pełen kalendarz można znaleźć na stronie:  https://www.rckk.rzeszow.pl/o-nas/ekipy-wyjazdowe

- REKLAMA -