Sypie się wizytówka Rzeszowa

- REKLAMA -

Dla jednych wizytówka Rzeszowa. Dla innych symbol okupacji sowieckiej.

Pomnik – symbol Rzeszowa wybudowany w latach 1971 – 1974 oficjalnie wg pomysłu ówczesnego sekretarza KW PZPR Władysława Kruczka, ale prawdopodobnie prawdziwymi pomysłodawcami były inne osoby i jednostki organizacyjne. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło 1 maja 1974 r.

Pomnik chociaż do dzisiaj wzbudza różne skojarzenia, jest także obiektem wielu anegdot i tematem do żartów, w rzeczywistości przedstawia dwa liście laurowe, na których z jednej strony jest rzeźba Nike, a na przeciwnej twarz żołnierza, chłopa i robotnika trzymającego sztandar rewolucji. Wykonawcą rzeźb na pomniku był pochodzący z Rzeszowszczyzny artysta Marian Konieczny, rektor krakowskiej ASP, twórca także warszawskiej Nike.

Do niedawna rzeszowski pomnik u młodego pokolenia Polaków i nie tylko, najczęściej wzbudzał szeroki uśmiech na twarzy. Niestety, obecnie Pomnik ze względu na skomplikowaną sytuację prawną wzbudza, delikatnie mówiąc, litość!

Szanowni Ojcowie Bernardyni,

Szanowne władze Miasta Rzeszowa,

Szanowni Wojewodo i władze IPN,

To miejsce ma być wizytówką Rzeszowa?! Mają o nas pisać w Polsce i na świecie?! Pomnik nie może wyglądać jak gołębnik na przedwiośniu!

Naprawmy to!

- REKLAMA -