#infoURZĄD – Obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów

- REKLAMA -

W Markowej odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Uroczystość była również okazją do uczczenia 75. rocznicy śmierci rodziny Ulmów.

Obchody rozpoczęły się modlitwą przy grobie rodziny Ulmów. Następnie odbyła się Msza Święta w Kościele Parafialnym pw. św. Doroty w Markowej. Eucharystii przewodniczył abp. Wacław Depo, metropolita częstochowski. Po mszy miała miejsce uroczystość przy pomniku Rodziny Ulmów w Markowej, gdzie hołd Polakom Ratującym Żydów złożyli przedstawiciele  Sejmu, Kancelarii Prezydenta RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oraz przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej.

Wydarzenie było również okazją wręczenia Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości.  Nadane przez Prezydenta RP odznaczenia państwowe, przyznane za zasługi dla Niepodległej, wręczył sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski.

Minister Adam Kwiatkowski odczytał również list, który do uczestników uroczystości skierował Prezydent Andrzej Duda. „Naszą powinnością jest dawanie świadectwa o zagładzie Żydów i bezprzykładnej odwadze tych, którzy starali się jej przeciwdziałać” – napisał Prezydent RP.

Marszałek Sejmu przypomniał o obowiązku współczesnych, jakim jest nie tylko pamięć o bohaterach czasu Zagłady, ale też o przesłaniu, które płynie z ich niezwykłej postawy. „Samarytanie z Markowej z pełną świadomością podejmowanego ryzyka, udzielili schronienia żydowskim rodzinom. Wiedzieli, że za taką pomoc grozi bezwzględna kara – kara śmierci. Złamali nazistowskie nakazy, poszli za głosem sumienia i głęboko zakorzenionych chrześcijańskich wartości” – zaznaczył Marek Kuchciński w liście odczytanym przez posła Kazimierza Gołojucha.

Wojewoda podkarpacka Ewa Leniart przekazała z kolei słowa premiera Mateusza Morawieckiego. „Pomoc niesiona Żydom to jedna z najbardziej chlubnych kart polskiej historii. Pamiętamy, że wśród uhonorowanych Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata największą, niemal siedmiotysięczną grupę stanowią Polacy. Ale mamy także pewność, że nie znamy wszystkich cichych bohaterów, którzy wobec wszechobecnego strachu i kary śmierci decydowali się na czyny ludzkiej solidarności. To wobec nich składamy zobowiązanie, że będziemy docierać do świadectw ich męstwa i zapisywać je w zbiorowej pamięci” – napisał Prezes Rady Ministrów.

Wydarzenie zakończyło odsłonięcie tablic z nazwiskami Polaków Ratujących Żydów na Ścianie Pamięci przy Muzeum w Markowej.

źródło: https://rzeszow.uw.gov.pl/aktualnosci/obchody-narodowego-dnia-pamieci-polakow-ratujacych-zydow-2/

[Notka prawna: Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych Art. 4. pkt 2, materiały urzędowe nie stanowią przedmiotu prawa autorskiego lecz własność publiczną.]

- REKLAMA -