Najmłodszy więzień miał 6 lat. Rzeszowskie więziennictwo 1944-56

- REKLAMA -

Dyrekcja Biblioteki w Głogowie Małopolskim zorganizowała w sobotę 16 marca spotkanie promujące niezwykłą książkę dr. mjr. Dariusza Fudalego pt. “WIĘZIENNICTWO NA TERENIE WOJEWÓDZTWA RZESZOWSKIEGO W LATACH 1944-1956”

Autor książki jest doktorem, funkcjonariuszem Służby Więziennej, na co dzień związany z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie jak również z ziemią rzeszowską. Posiada niezwykłą wiedzę o formach opresji wywieranych na członkach podziemia antykomunistycznego z okresu stalinizmu.

– Dotarła do nas, do czytelników niezwykle ciekawa pozycja książkowa, Więziennictwo na terenie Województwa Rzeszowskiego w latach 1944-56. Same te daty już mówią za siebie jak poważna jest to książka i jak poważne opracowanie. – Mówił Jerzy Fąfara – dyrektor Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu w Rzeszowie. Doceniał rzetelność opracowania i pozytywny odbiór środowiska naukowego.

Książka jest o więźniach z okresu stalinizmu, którzy trafiali do więzienia i często zabijano ich tam za to, że walczyli o wolność Polski i o demokrację. W książce znajdziemy również wiele informacji statystycznych, dotyczących skali zatrzymań z tamtego okresu. Nie brakuje również opisów przypadków personalnych. represji oraz ludzi mordowanych na Zamków Rzeszowskim. Są również opisy strażników więziennych, którzy pomagali więźniom w ich tragicznej historii.

Zapis relacji LIVE:

Książka została nominowana do nagrody przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Autor wspominał swoją wcześniejszą pracę nad historią pracowników więziennictwa okresu stalinizmu, czego efektem jest tablica upamiętniająca siedmiu strażników rzeszowskiego zamku, którzy współpracowali z AK i WiN. Jak mówił – zachowali się jak trzeba.

W trakcie spotkanie nie zabrakło opisów przypadków indywidualnych. Doktor Fudali wspominał procesy kiblowe więźniów politycznych, formy opresji które opisuje w książce a także egzekucje. Najbardziej poruszający jest opis najmłodszego więźnia rzeszowskiego zamku, sześcioletniego Januszka Żubryda, syna Antoniego Żubryda zastrzelonego wraz z żoną z polecenia władz UBP. Chłopiec przebywając w więzieniu otrzymał od jednego ze strażników drewnianą hulajnogę, którą czasami jeździł po korytarzu.

W spotkaniu udział wzięli również Posłowie na Sejm RP: Krystyna Wróblewska i Bogdan Rzońca, Radny Powiatu Rzeszowskiego Zbigniew Sycz, zaś gospodarzem spotkania był Dyrektor Biblioteki w Głogowie Młp. Pan Robert Borkowski.

red. K. Mosiężny

 

- REKLAMA -