- REKLAMA -

Szef Rady Europejskiej w dniach 18-20 lutego przybywa z wizytą Kijowie. Do stolicy Ukrainy przyjechał, by – jak napisał na Twitterze – “oddać hołd wszystkim Ukraińcom w piątą rocznicę protestów na Majdanie Niezależności.

Tzw. “Rewolucja Godności” wybuchła w listopadzie 2013 r. w reakcji na decyzję ówczesnego prezydenta Wiktora Janukowycza o niepodpisywaniu świeżo wynegocjowanej umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską. W wyniku brutalnych walk ulicznych ze specjalnymi jednostkami milicji Berkut i wojskiem zginęło ponad 100 osób. W wyniku “Rewolucji Godności” były prezydent Wiktor Janukowycz zbiegł do Rosji. Na półwyspie krymskim pojawili się żołnierze w mundurach bez emblematów, tzw. “zielone ludziki”, którzy doprowadzili do nieuznawanego na świecie referendum, w którym mieszkańcy Krymu oddali obwód “pod opiekę” Federacji Rosyjskiej. Natomiast na wschodzie kraju podobne formacje przejęły lokalne urzędy wojewódzkie i ogłosiły powstanie dwóch tzw. Republik Ludowych: Donieckiej i Ługańskiej. Rozpoczął się konflikt zbrojny w wyniku, którego zginęło ponad 10 000 obywateli ukraińskich, a ok. 2 mln musiało opuścić swoje domy.

 

Razem z prezydentem Petrem Poroszenką Tusk złożył dziś kwiaty w miejscu pamięci ofiar Majdanu. Na Twitterze napisał: – Ukraińcy są inspiracją dla nas wszystkich. Kiedy potrzeba, są bohaterscy. Kiedy indziej – są pragmatyczni i twardo stąpający po ziemi.

Donald Tusk przemawiał dziś w Radzie Najwyższej tj. ukraińskim sejmie. Przemówienie wygłosił po ukraińsku.

W swojej dość patetycznej przemowie szef Rady Europejskiej zapewnił, że Europa nigdy nie zatwierdzi aneksji Krymu i nie zrezygnuje z sankcji wobec Rosji. Przekonywał też, że Unia Europejska zdaje sobie sprawę z europejskich aspiracji Ukrainy i popiera obrany przez nią proeuropejski kurs.

Polski polityk nie stronił od patetycznego tonu. – Nie zamierzam wtrącać się w waszą pracę, ale być może wysłuchacie moich rad, ponieważ płyną one prosto z serca. Mam ich pięć – zadeklarował.

Tusk przekonywał, że historia zarówno Polski jak i Ukrainy pokazuje, że wewnętrzny konflikt jest korzystny dla “trzeciej strony”. Dlatego wzywał by nie ulec pokusie nacjonalizmu i populizmu. – Solidarność zastąpić powinna egoizm, prawda historyczna – propagandę – mówił.

Szef Rady Europejskiej przestrzegał przed porzuceniem fundamentalnych wartości i ześlizgnięciem się autorytaryzm. – Zbudujcie państwo godne zaufania wspólnie – radził, dodając, że transparentność i uczciwość są ważne nie dlatego, że stanowią wymogi Unii Europejskiej, ale dlatego, że chcą ich obywatele. Tusk radził ukraińskim parlamentarzystom by “nie zatrzymywali pozytywnych zmian, nawet jeśli są bolesne. Ostatnią radą Tuska była “wiara w młodych ludzi”

– Nie ma sprawiedliwej Europy bez niezależnej Ukrainy. Nie ma bezpiecznej Europy bez bezpiecznej Ukrainy. Mówiąc wprost, nie ma Europy bez Ukrainy – zakończył swoje przemówienie, po czym dodał “Chwała Ukrainie!”, co wywołało gromkie brawa.

 

Całość przemówienia Donalda Tuska dostępna jest na stronie Parlamentu Europejskiego

- REKLAMA -